Gümüşhane İl Sağlık Müdürlüğü

Gümüşhane İl Sağlık Müdürlüğü
Gümüşhane İl Sağlık Müdürlüğü

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

1-7 Mart Yeşilay Haftası

Güncelleme Tarihi: 02/03/2018

1-7 Mart Yeşilay  Haftası

Her yıl Mart ayının ilk haftası Yeşilay Haftası olarak kutlanmaktadır. Bilindiği üzere Yeşilay Haftası’nda alkol, sigara ve uyuşturucu maddeler başta olmak üzere tüm kötü alışkanlıklara dikkat çekilmektedir.

Yeşilay Derneği’nin simgesi; beyaz üstünde yeşil bir aydır. Yeşilay Derneği ilk olarak “Hilali Ahder Derneği” adıyla kurulmuş, daha sonra bu derneğin adından yola çıkarak “Yeşilay” olarak değiştirilmiştir.

Madde bağımlılığının tüm dünyada önemli bir sorun haline geldiği günümüzde, bireylerin özellikle de çocuk ve gençlerin kötü alışkanlıklardan uzak durması, sağlıklı ve mutlu bir toplum oluşturmak için oldukça önemlidir.

Gençlerde alkol, sigara ve zararlı maddelere başlama nedenleri;  merak, arkadaş baskısı,  arkadaşlar tarafından kabul görme isteği, bir gruba ait olma isteği, sorunlardan uzaklaşma ve kendini ispat etme fikrinin olduğu görülmektedir.
  
Sigara, alkollü içki ve her türlü bağımlılık yapan uyuşturucu maddelerin insan sağlığına, ekonomiye, aile huzuruna, milli ahlak ve savunma gücüne verdiği zararlar bugün rakamlara sığdırılamaz hale gelmiştir. Sigara ve alkol sağlımıza zararlarının yanında kullananların cebine ve ülke ekonomisine de büyük zararlar vermektedir. 

En büyük tuzak: “Bir defa denemekten ne çıkar?”

Zararlı Alışkanlıklardan En Güzel Korunma Yolu, Hiç Başlamamaktır.

Bilinçli ve sağlıklı bir nesil oluşturma yolunda, çocuklar ve gençlerimiz başta olmak üzere tüm bireylerimizin bu zararlı maddelere ulaşmasını önlemek, tüm toplumun görevidir. Sigara, alkol
ve uyuşturucu kullanan kişinin; kendisine, ailesine ve çevresine zarar verdiğini, el birliğiyle, önce çocuklardan başlayarak, gençlere ve toplumun tüm kesimlerine anlatmak da hepimizin ortak sorumluluğudur. Bu düşüncelerle tüm halkımızı Yeşilay gönüllüsü olmaya davet ediyor, #Gümüşhane #Yeşilay Şube Başkanı Selman EROĞLU ve yönetim kurulu arkadaşlarına çalışmalarında başarılarının devamını temenni eder, madde bağımlılığından uzak, sağlıklı ve huzurlu bir yaşam dilerim.

                                                                                                                                                                                                                Dr. Engin PEHLİVAN                                            

                                                                                                                                                             İl Sağlık Müdürü