T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Gümüşhane İl Sağlık Müdürlüğü

T.C. Sağlık Bakanlığı
Gümüşhane İl Sağlık Müdürlüğü

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

1-31 Ekim Meme Kanseri Farkındalık ayı

Güncelleme Tarihi: 04/10/2018

KANSERDEN DEĞİL, GEÇ KALMAKTAN KORKUN!

EKİM AYI MEME KANSERİ BİLİNÇLENDİRME ETKİNLİKLERİ

Erkeklerde nadir olarak rastlanan, genellikle kadınlarda sık görülen, meme dokusunda meydana gelen bir kanser türü olan meme kanseri; ülkemizde kadınlarda en sık görülen kanser türleri arasında 3.sırada yer almaktadır. Kanser türleri kendilerine özgü, çok çeşitli yöntemlerle tedavi edilebilmekte; ancak geç kalınması kötü sonuçlar doğurabilmektedir. Meme kanseri de erken teşhis edildiğinde tedavide  % 100e yakın bir başarı mümkündür. Diğer kanser türlerinden farklı olarak, meme kanserinde kişilerin kendi kendine meme muayenesi (KKMM) yapması erken teşhis için büyük önem taşımaktadır. Bu yönde yapılan eğitim çalışmaları neticesinde kadınlar meme kanseri konusunda bilinçlenmekte, erken teşhis oranı da artmaktadır. Günümüzde meme kanserlerinin çoğunun kişilerin kendileri tarafından tespit edilmesi bu bilinçlenme sonucu olmaktadır.

Meme kanseri memeyi oluşturan süt kanalı ve süt bezlerindeki bazı hücrelerin kontrolsüz, anormal bir şekilde çoğalmasıyla oluşan tümördür ve başka organlara da yayılabilmektedir. En sık kalça ve omurga kemikleri, akciğer ve karaciğere yayılmaktadır. Tek başına meme kanserinden ölüm oranı oldukça düşük olup, genellikle ölümler teşhiste geç kalma sebebiyle diğer organlara yayılma sonucu gelişen komplikasyonlardan dolayı meydana gelmektedir.

Memede şişlik genellikle sert, ağrısız, zamanla büyüyebilen, hareket ettirilebilen ama bazen hareketsiz kitle bulunması; memenin şeklinde ve genel boyutunda değişiklik; meme cildinde kızarıklık, morarma, yara, içeri doğru çöküntü, yaygın küçük şişlikler ve portakal kabuğu görünümü oluşması; meme başında genişleme, içe çökme, yön değiştirme, kabuklanma, çatlama, meme başı ve çevresinde renk değişikliği; meme ucundan gelen akıntı ( kanlı ve ya kansız); koltuk altında görülebilen ve elle fark edilen ağrılı ya da ağrısız şişlikler; memede oluşan ağrı hissi meme kanserinin başlıca belirtileridir.

Meme kanseri oluşumunda bazı risk gruplarının rolü büyüktür. Bunları kısaca; şişmanlık, alkol-sigara kullanımı ve yanlış beslenme alışkanlığı, ailede meme kanseri hikayesi, hiç çocuk doğurmamış olmak, daha önce yumurtalık ya da rahim kanseri teşhisi konulması, uzun süre doğum kontrol hapı kullanılması, ileri yaşta olmak ( en sık 40-69 yaş arasında görülür), adet görmeye başlama yaşının erken, kesilme yaşının geç olması şeklinde sıralayabiliriz.

Özellikle yukarıda saydığımız risk grubuna giren kadınlar başta olmak üzere bütün kadınların belli aralıklarla tıbbi kontrollerini yaptırması, ( 40 yaşından sonra her kadının iki yılda bir doktor kontrolü yaptırması); 20 yaşından itibaren de bütün kadınların kendi kendine meme muayenesini öğrenip her ay düzenli bir şekilde muayenelerini yapması erken teşhis ve tedavi için en önemli faktörlerdir.

Dünya Sağlık Örgütü tarafından “Meme Kanseri Bilinçlendirme Ayı” olarak belirlenen Ekim Ayı boyunca başta kadınlarımız olmak üzere bütün halkımızı konu hakkında bilinçlendirmek amacıyla ülke genelinde çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir.

Meme Kanseri Bilinçlendirme Ayı Etkinlikleri vesilesiyle kadınlarımızı meme kanseri ve kendi kendine meme muayenesi konusunda bilgi almak ve ücretsiz tarama için İlimizde tarama ve eğitim çalışmalarına aralık vermeden devam eden Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezine  (KETEM)  davet ediyorum. Ayrıca kişiler bağlı bulundukları Aile Sağlığı Merkezinden bilgi ve randevu alarak da eğitim ve taramaya katılabilirler.

30-65 Yaş Arası Kadınlara Serviks Kanseri

40-69 Yaş Arası Kadınlara Meme Kanseri

50-70 Yaş Arası Kadın ve Erkeklere Kolorektal Kanser Taraması ÜCRETSİZ yapılmaktadır.