overlay

1 ARALIK DÜNYA AIDS GÜNÜ

1 ARALIK DÜNYA AİDS GÜNÜ

HIV/AİDS  nedir?

HIV ( Human Immunodefiency Virus ) İnsan Bağışıklık Yetmezliği Virüsü olarak adlandırılan bir hastalık etkenidir.

HIV Pozitif ne demektir ?

HIV + ( pozitif  ) olmak, kişinin vücudunda İnsan Bağışıklık Yetmezliği virüsünün bulunması demektir. Bu bir enfeksiyon olarak yada kişide hiçbir hastalık belirtisi olmaksızın uzun yıllar yaşayabilmektedir.

Bulaşma Yolları :

 HIV , HIV pozitif kişi ilekorunmasız ( kondom kullanılmadan ) yapılan her türlü (oral, vajinal, anal ) cinsel ilişki ile , ortak kullanılan ve HIV enfekte enjektör veya steril edilmemiş cerrahi malzemelerle . Enfekte kan ve kan ürünleriyle ( Ülkemizde 1987 yılından itibaren, her kan ve kan ürününe gerekli testler yapıldıktan sonra hastaya verilmektedir. ) , HIV pozitif anneden bebeğe gebelik döneminde, doğum sırasında ya da doğum sonrasında emzirme ile bulaşabilmektedir. HIV pozitif anneden bulaşmaya önlemek için  tedaviyle önlem alınmaktadır.

Riskli Gruplar  :

HIV pozitif kişinin partneri olanlar, korumasız cinsel ilişkiye girenler, riskli temas öyküsü olan kişiler Damar içi madde bağımlılığı ve ortak enjektör kullanımı olanlar, HIV pozitif gebelerin bebekleri risk altındaki grupları oluşturmaktadır.

HIV Bulaşmadığı Durumlar :

Dokunmak, tokalaşmak ve sarılmakla, gözyaşı, ter ve tükürükle, aynı yerde oturmak ve aynı havayı solumakla, aynı havuzu, tuvaleti saunayı ve duşu paylaşmakla, giysilerin ortak kullanılması ile tabak, çatal, kaşık bıçak bardak paylaşmakla, telefon kulaklığı ve hayvan ısırması ile HIV bulaşmamaktadır.

HIV /AİDS Enfeksiyonunun Tanı Yöntemi :

HIV/AİDS Enfeksiyonunun tanısı hastalığa özgü laboratuvar testleri ile konulmaktadır.

HIV Tedavisi :

HIV enfeksiyonunda virüsü ortadan kaldıran bir tedavi henüz yoktur. Ancak virüsün çoğalmasını kontrol eden ilaçlar vardır. Bu ilaçlar virüsün vücutta çoğalmasını kontrol altına alarak bağışıklık sisteminin zayıflamasını önlemekte ve AİDS tablosunun ortaya çıkışını engellemektedir. Tedaviye erken başlanılması ile kişinin yaşam kalitesi artırılabilir ve kişinin yaşam süresi uzatılabilir.

HIV/AİDS Enfeksiyonundan Korunma Yolları :

HIV Enfeksiyonu önlenebilir bir hastalıktır. Korunma önlemleri tedaviden çok daha etkili ve ucuzdur. Cinsel Yolla Bulaştan Korunmak İçin; Güvensiz ve korunmasız cinsel temastan kaçınılması, Tek eşlilik, Cinsel ilişki sırasında kondom kullanılması gerekmektedir.Kan yolu ile bulaştan korunmak için Taraması yapılmış HIV ( - ) kan ve kan ürünlerinin kullanılması,  Organ ve doku nakilleri öncesinde gerekli testlerin yapılması HIV geçiş riskini en aza indirmektedir.

Tek kullanımlık steril enjektör ve cerrahi malzemelerin kullanılması, Ortak enjektör kullanımında kaçınılması gerekmektedir.
HIV ( + ) gebeden bebeğe bulaşın önlenmesi için ,Uygun tedavi ve  takibin yapılması, doğumun sezaryen şeklinde planlanması, Doğumdan önce anneye ve doğum sırasında bebeğe ilaç tedavisi başlanması, Annenin bebeğini emzirmemesi gerekmektedir.