overlay

12 Ekim Dünya Artrit Günü

Artrit hastalığı hakkında farkındalık oluşturmak amacıyla her yıl 12 Ekim Dünya Artrit Günü olarak anılmaktadır.

Artritin (arthritis) kelime anlamı eklemdeki yangılı (inflamasyon) durumdur. Latince’de ‘Arth’ eklem, ‘itis’ yangı anlamına gelmektedir. Artrit; yangı, ağrı, sertlik, kızarıklık ve şişliği bir arada bulunduran tıbbi bir terimdir.

Artrit, çocuklar da dahil olmak üzere her yaştan insanı etkileyebilir. Yaşla birlikte artritin görülme sıklığı da artmaktadır, her 5 hastadan yaklaşık 3’ü 65 yaşın altındadır.

Artrit, halk arasında ‘Kireçlenme’ olarak da bilinir. En sık başparmak tabanındaki eklemi, parmakların uç ve/veya orta eklemlerini, kalçalar, dizler ve ayak başparmağı tabanındaki eklemleri etkiler. Tutukluk, ağrı, şişme ve eklem hareketlerinin kısıtlanması şeklinde görülür.

Vücudun herhangi bir bölümünde oluşan artrit nedeniyle inflamasyon görülebilir. Artrit sıklıkla SLE (sistemik lupus eritematozus), Gut, Romatoid Artrit, Osteoartrit gibi romatizmal hastalıklara eşlik eder. Bu hastalıklar güçten düşürücü, hatta yaşamı tehdit edici olaylara neden olabilir; kaslar, kemikler ve iç organlar da dahil olmak üzere vücudun diğer bölümlerini de etkileyebilir.

Artrit tanısının konulmasında kişilerin şikayetleri ve fizik muayenesi yol gösterici olup; hekim gerekli gördüğü takdirde ileri tetkikler isteyebilir

 Artritin oluşma mekanizması tam olarak bilinmemektedir. Genetik ve çevresel faktörlerin artrit oluşumunda önemli bir rol oynadığı düşünülmektedir. Tedavinin temelinde doğru ve erken teşhis yatmaktadır. Hastalığın ilk belirtileri çoğunlukla farkedilmemektedir, bu nedenle kişi kendisini dikkatle izlemelidir. Sabah tutulmalarının olup olmadığı, ne kadar sürdüğü, hangi eklemlerde olduğu ve bu şikayetlerinin nasıl bir seyir izlediğini takip etmeli ve doktoruna bildirmelidir. Artrit tedavisinde kullanılan yöntemler ağrıyı gidermeye, iltihabı ve eklem hasarını azaltmaya ya da durdurmaya yöneliktir. Tedavide asıl amaç hastanın yaşam kalitesini artırmaktır. Artrit, ilaç tedavisi, yaşam şekli değişiklikleri ve kişiye uygun egzersiz biçiminin belirlenmesi ile kontrol altına alınmaya çalışılır. Doktor hasta iletişiminin kuvvetli olması ve egzersizin sürdürülmesi başarının artmasına yardımcı olur.

Sağlıklı bir yaşam tarzını benimsemek, sağlıklı beslenmek, güç ve dayanıklılık kazanmak, iyi dinlenmek artrit ile yaşamı kolaylaştırır.