overlay

OBEZİTE İLE MÜCADELE

Obezite genel olarak vücuda besinler ile alınan enerjinin, harcanan enerjiden fazla olmasından kaynaklanan ve vücut yağ kitlesinin, yağsız vücut kitlesine oranla artması ile açıklanan kronik bir hastalıktır. Günlük alınan enerjinin harcanan enerjiden fazla olması durumunda, harcanamayan enerji vücutta yağ olarak depolanmakta ve obezite oluşumuna neden olmaktadır.

Günümüzde önlenebilir ölümlerin sigaradan sonra gelen ikinci önemli nedeni obezite, kalp-damar hastalıkları, hipertansiyon, diyabet, bazı kanser türleri, solunum sistemi hastalıkları, kas-iskelet sistemi hastalıkları gibi pek çok sağlık probleminin oluşmasına zemin hazırlamakta, hayat kalitesi ve süresini olumsuz yönde etkilemektedir. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) obeziteyi en riskli 10 hastalıktan biri olarak kabul ederken, yine aynı örgüt tarafından yürütülen son araştırmalarda obezitenin kanserle yakın ilgisi olduğu belirlenmiştir.

     Bu konuya dikkat çekmek üzere Kelkit İlçe Sağlık Müdürlüğü Çalışanları Sağlık Memuru Ali İhsan Karakuş ,Ebe Merve Özübek ve Ebe Bahar Özer tarafından 27.06.2019 tarihinde Kelkit Meydanında “Obezite İle Mücadele” kapsamında

 farkındalık oluşturmak amacı ile stant açılmış olup, toplamda 200 kişiye broşür eşliğinde eğitim verilmiş,150 kişi için BKİ hesaplaması yapılmış olup 60 kişi olmak üzere  riskli grup belirlenip hastanemiz diyet polikliniğine yönlendirilmiştir.


IMAG1367.jpg