overlay

10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü ruhun gıdası olan ‘şiir’le kutlandı.

Gümüşhane’de 10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü, ‘Şiir ruhun gıdasıdır’ ifadesinden hareketle şiir dinletisiyle kutlandı.

İl Sağlık Müdürlüğü tarafından Gümüşhane Üniversitesi ve Gençlik Merkezi'nin katkılarıyla 10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü nedeniyle kutlama programı düzenlendi.

Gençlik Merkezindeki herfene salonunda yapılması planlanan fakat katılımın çok fazla olması nedeniyle spor salonuna alınan etkinlikte Gümüşhane edebiyat ve şiir dünyasının önemli kalemleri Talat Ülker ve Hışır Osman Nebioğlu ‘Şiir ruhun gıdasıdır’ söylemiyle şiir dinletisi gerçekleştirdi.

Gençlere beden ve ruh sağlığı için 4 öneri

Girişte bilgilendirici broşür, afiş, takvim ve çeşitli promosyon ürünlerinin dağıtıldığı programın finalinde konuşan İl Sağlık Müdürü Dr. Engin Pehlivan ise insanoğlunun ruh ve bedenden yaratıldığını belirterek, “Sağlık insanın bedenen, ruhen ve zihinsel olarak tam bir iyilik hali içerisinde olmasıdır. Dünya Sağlık Örgütü verilerine baktığımız zaman yaklaşık 300 milyon kişi depresif rahatsızlık, 250 milyondan fazla kişinin ise tamamiyle kaygı bozukluğu yaşadığı biliniyor. Gençlik dönemi çok hassas bir dönemdir. Bireyin kimliğinin oluştuğu, hassas dönemdir. Gelişen dünyada yüzyüze iletişimin azlığı, sanal ilişkilerin yaygınlığı, madde bağımlılığı, yalnızlık, şiddet ve intihar özellikle bu dönemin hassaslığını artırmıştır. Gençlerimizin beden sağlığı kadar ruh sağlığının da önemli olduğunu vurguluyorum. Benim 4 tane önerim var. Bunu sizinle paylaşmak istiyorum.
Öncelikle iyi bir iletişim oluşturalım. Kendimizde, ailemizle, yaratanımızla, çevremizle. İkinci olarak maneviyatımızı güçlendireceğiz ve inancımızın emirleri neyse onları yerine getireceğiz. Üçüncü olarak zararlı alışkanlıklardan uzak duralım. Dördüncü olarak ise ruhumuzun gıdalarını eksik etmeyelim” dedi.

Program yazar ve şairler Talat Ülker ile Hışır Osman Nebioğlu’nun kitaplarını imzalamasıyla son buldu.