overlay

ORGAN BAĞIŞINDA UMUTLANDIRAN RAKAMLAR

Gümüşhane  İl Sağlık Müdürü Dr.Engin PEHLİVAN  organ bağışı konusunda;  ilimizin her geçen gün organ ve doku bağışı konusunda duyarlılığın artığını, bunu da ekibimizle yaptığımız bilgilendirme ve bilinçlendirme faaliyetleri ile gerçekleştiğini, bunun için toplumda oluşan yanlış inanış ve bilgilendirmeleri Cuma vaazlarında, ramazan ayında, teravih namazları öncesi, hutbelerde görevli imamlarımızca  vatandaşlara bunun dinen bir sakıncası olmadığı anlatılmış müftü yardımcısının  da organ bağışında bulunması örnek teşkil etmiştir. Ayrıca milli eğitim müdürlüğü ile okullarda rehber öğretmenlerinin, ailelerin, belli yaş üstü çocukların organ bağışı konusunda bilgilendirilme ve çeşitli kamu kurum ve kuruluşlarında eğitimler düzenlenerek  farkındalık oluşturularak  İlimizde her geçen gün bağış sayısında artış olduğu tespit edilmiş olup  il bağış sayımız ay itibariyle 1,618’dir. Nüfus oranımıza göre ilk 10 sıralarda yer almaktayız.

İlimizde beyin ölümü gerçekleşmesiyle 2018 Nisan ayında yüksek tansiyona bağlı beyin kanaması geçiren ve 48 saat sonra yaşamını yitiren vatandaşımızın bağışlanan organları İstanbul ve Samsun’da organ bekleyen 4 hastaya ve 16/12/2018 tarihinde beyin kanaması geçiren vatandaşımızın bağışlanan organları Ankara ve Erzurum’da kalp, 2 böbreği ve karaciğeri nakil bekleyen 4 hastaya umut olmuştur.

"Türkiye, canlıdan organ bağışının daha fazla yapıldığı bir ülke ancak bizim istediğimiz, toprak olacak kadavralardan organ bağışının olmasıdır. Bir annenin çocuğunun ihtiyacı olduğu için böbrek ve karaciğer bağışında bulunuyor olması değildir.

“Bu kadar büyük bir acının içerisinde başkalarına yardım etmeyi tercih eden ailelere hem şahsım hem ekibimiz hem de organ bekleyen bütün aileler adına teşekkür ediyorum.”