T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Gümüşhane İl Sağlık Müdürlüğü

T.C. Sağlık Bakanlığı
Gümüşhane İl Sağlık Müdürlüğü

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

2018-2019 Eğitim Öğretim Yılı Beyaz Bayrak Ve Beslenme Dostu Okul Projesi Ödül Töreni Yapıldı

Güncelleme Tarihi: 13/02/2019

Sağlık Bakanlığı  ve Milli Eğitim Bakanlığı arasında imzalanan protokolle hayata geçen “Temiz Okul, Sağlıklı Okul ” olmayı temsil eden “Beyaz Bayrak Projesi” kapsamında 2018-2019 eğitim öğretim yılında müracaat eden okullarda yapılan denetimler neticesinde il genelinde beyaz bayrak almaya hak kazanan 47 okul  ( 31 okul daha önceden beyaz bayrak alıp; süresi dolmuş olması sebebiyle yeniden yapılan başvuru ve denetimlerle tekrardan beyaz bayrak almaya hak kazanmış, 16 okul ise ilk defa beyaz bayrak almaya hak kazanmıştır.)  ve yine iki bakanlığımızın "Okullarda Obezite ile Mücadelede Yeterli ve Dengeli Beslenme ve Düzenli Fiziksel Aktivite Alışkanlığının Kazandırılması"başlığı kapsamında, “Beslenme Dostu Okul Projesi” kapsamında denetimi başarıyla tamamlayan 3 okul sertifikalarının verilmesi amacı ile 12.02.2019 tarihinde Gümüşhane Kültür Merkezinde ödül töreni yapıldı.

Ödül törenine Vali Vekili Ali ARIKAN, İl Sağlık Müdürü Dr. Engin PEHLİVAN, İl Milli Eğitim Müdürü Seydi DOĞAN, İl Kültür Turizm Müdürü Hüseyin ATEŞ, okul ve kurum idarecileri, Beyaz Bayrak ve Beslenme Dostu Okul komisyon üyeleri , okul çalışanları ile öğrenciler katıldı.

            Törende ilk konuşmayı İl Milli Eğitim Müdürü Seydi DOĞAN, “Bakanlığımız ve Sağlık Bakanlığı tarafından imzalanan protokol gereği İlimiz genelinde 106 (%65) okul/kurum beyaz bayrak almaya hak kazanmış olup, ülke çapında 21. Sırada yer alarak eğitim kurumlarımızın temiz ve sağlıklı bir çevreye kavuşturulması sağlanmış, okullar arası temizlik ve hijyen konularda olumlu yönde bir rekabet ortamı oluşturulmuştur. Devam edecek olan çalışmalar ve denetimler il genelindeki okullarımızın tamamının beyaz bayrak almasını hedefliyoruz dedi. Bu kapsamda toplamda 11 okulumuz beslenme dostu okul olmaya hak kazanmış, 2018-2019 eğitim öğretim yılında 23 okulumuzun yaptığı başvurular değerlendirilmiş olup, bu okullarımızda inşallah mart ayında yapılacak olan denetimler sonucunda Beslenme Dostu olmaya layık görülmüş olacaktır. Buradan okul yöneticisi arkadaşlarımıza bir kez daha hatırlatmakta yarar olacağını düşünerek, okul kantinlerinde gençlerimizin ve çocuklarımızın gelişimini olumsuz yönde etkileyecek yiyecek ve içeceklerin satışına müsaade edilmemesi, yemekhane ve kantin gibi birimlerde hijyen eğitimi almış kişilerin çalıştırılması, okul sağlığı ve hijyeni ile öğrencilerimizin sağlıklı beğenmesi hususlarında bakanlığımız yönetmelikleri ve genelgeleri istikametinde çalışmalarınızı sürdürmenizi temenni ederim diyerek, İl Sağlık Müdürlüğü ve Milli Eğitim Müdürlüğümüzü, projeye katılan arkadaşlarımızı tebrik ediyorum. Belge almayı hak kazanan tüm okullarımız ve öğrencilerimize teşekkür ediyorum” dedi.

İl Sağlık Müdürü Dr. Engin PEHLİVAN ise geleceğin teminatı olan çocukların sağlıklarını korumak ve geliştirmek, yaşam kalitelerini yükseltmek, temizlik ve hijyen konusunda sağlıklı nesiller yetiştirmek amacıyla her iki bakanlık arasında ‘Beyaz Bayrak’ işbirliği protokolü imzalandığını hatırlatarak, “Bu protokolün amacı Milli Eğitim Bakanlığımıza bağlı eğitim gören öğrencilerimizin temizlikte hijyen konusunda bilgilendirmek bilinçlendirmek, teşvik etmek toplum ve sağlığını korumak, kaliteli yaşam seviyesini aynı zamanda temizlik ve hijyen konusunda eğitim almış sağlıklı nesiller yetiştirmek amaçlanmıştır. Beyaz bayrak önemlidir, çünkü bulaşıcı hastalıklarımızın birçoğu bildiğimiz gibi kişisel, çevresel hijyen ve temizliğinin azlığından oluşmaktadır. Beyaz Bayrak önemlidir, eğitim kalitesinin bir göstergesidir. Bu vesile ile çalışmada görev alan tüm arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. belgeyi alanları ve hak edenleri tebrik ediyorum” diye konuştu.

Törende daha sonra beyaz bayrak ve beslenme dostu okul denetim komisyonu üyelerine teşekkür belgeleri ile beyaz bayrak almaya hak kazanan okul/kurum yöneticilerine Beyaz Bayrak, Beslenme Dostu Okul sertifika ve pirinç levhaları Vali Yardımcısı Ali ARIKAN, İl Sağlık Müdürü Dr. Engin PEHLİVAN, İl Milli Eğitim Müdürü Seydi DOĞAN, İl Kültür Turizm Müdürü Hüseyin ATEŞ, Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mesut OLGUN tarafından takdim edildikten sonra toplu fotoğraf çekimi ardından program sona ermiştir.