overlay

2018-2019 Eğitim Öğretim Yılı Beyaz Bayrak Ve Beslenme Dostu Okul Projesi Ödül Töreni Yapıldı.

2018-2019 Eğitim Öğretim Yılı Beyaz  Bayrak Ve Beslenme Dostu Okul  Projesi  Ödül Töreni Yapıldı

Sağlık Bakanlığı  ve Milli Eğitim Bakanlığı arasında imzalanan protokolle hayata geçen “Temiz Okul, Sağlıklı Okul ” olmayı temsil eden “Beyaz Bayrak Projesi” kapsamında 2018-2019 eğitim öğretim yılında müracaat eden okullarda yapılan denetimler neticesinde il genelinde  24 okul ( daha önceden beyaz bayrak alıp süresi dolmuş olması sebebiyle yeniden yapılan başvuru ve denetimlerle)  tekrardan beyaz bayrak almaya hak kazanmış, 9 okul ise ilk defa bu yıl beyaz bayrak almaya hak kazanmıştır. Ayrıca iki bakanlık arasında yapılan diğer önemli bir proje olan "Okullarda Obezite ile Mücadelede Yeterli ve Dengeli Beslenme ve Düzenli Fiziksel Aktivite Alışkanlığının Kazandırılması"başlığı altında, “Beslenme Dostu Okul Projesi” kapsamında 48 okulun denetimi başarıyla tamamlanarak okullar sertifika almaya hak kazanmıştır. Bu kapsamda Sertifika ve Beyaz Bayrak almaya hak kazanan okullara ödüllerinin verilmesi amacı ile 27.05.2019 tarihinde Gümüşhane Kültür Merkezinde ödül töreni düzenlendi.

Ödül törenine Vali Kamuran TAŞBİLEK, İl Sağlık Müdürü Dr. Engin PEHLİVAN, İl Milli Eğitim Müdürü Seydi DOĞAN, okul ve kurum idarecileri, Beyaz Bayrak ve Beslenme Dostu Okul komisyon üyeleri , okul çalışanları ve öğrenciler katıldı.

           Ödül töreninde konuşan Gümüşhane Valisi Kamuran Taşbilek, Beyaz Bayrak ve Beslenme Dostu Okul projelerinin insani standartların yükseldiği, hijyenin, doğal yaşamanın, doğru beslenmenin, obeziteden uzaklaşmanın temalandırıldığı çok özel projeler olduğunu belirterek, “Gümüşhane olarak Beyaz Bayrak projesinde Türkiye 13.'sü , beslenme dostu okulda Türkiye 18.'siyiz. Bu çok önemli ve güzel bir başarı ama yetmez. İnşallah ilk aşamada beyaz bayrakta okullar açılana kadar eksikleri tamamlayıp mümkünse birinci olalım. Gümüşhane butik bir şehir. Bende ne tür destek varsa sağlayacağım. Hızlı bir çalışmayla inşallah beyaz bayraktan başlayalım ve ardından beslenme dostu okulla devam edelim” dedi.

            İl Milli Eğitim Müdürü Seydi Doğan ise Gümüşhane'de 3 ay öncesine kadar 106 okulun beyaz bayrağa sahipken an itibariyle bu sayının 121'e yükseldiğini ve il genelindeki okulların yüzde 77’sinin beyaz bayrak sahibi olduğunu belirterek, beslenme dostu okul sayısını da 11'den 59'a yükselttiklerini, hedeflerinin 2019-2020 eğitim öğretim yılında tüm okulların beyaz bayrak almalarını sağlamak ve beslenme dostu okul oranını da aynı doğrultuda yükseltmek olduğunu söyledi.

              İl Sağlık Müdürü Dr. Engin Pehlivan da geleceğin teminatı olan çocukların beden ve ruh sağlığını korumak, geliştirmek, iyileştirmek, risk oluşturan faktörlerle mücadele etmek amacıyla Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı arasında temizlik ve hijyenin önemli olduğu ‘beyaz bayrak’ ve beslenme dostu okul protokollerinin imzalandığını, bu protokollerin gereği olarak Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ve koordinasyonunda Gümüşhane’de oluşturulan ekiplerle çalışmaları sürdürdüklerini kaydetti.

Törende Projelerle ile ilgili okullarda yapılan çalışmalara yönelik sinevizyon gösteriminin ardından Beyaz Bayrak ve Beslenme Dostu Okul olmaya hak kazanan okul/kurum yöneticilerine sertifika ve pirinç levhaları Vali Kamuran TAŞBİLEK, İl Sağlık Müdürü Dr. Engin PEHLİVAN, İl Milli Eğitim Müdürü Seydi DOĞAN ile diğer kurum yöneticileri tarafından takdim edildikten sonra toplu fotoğraf çekimi ardından program sona ermiştir.