T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Gümüşhane İl Sağlık Müdürlüğü

T.C. Sağlık Bakanlığı
Gümüşhane İl Sağlık Müdürlüğü

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü

Güncelleme Tarihi: 31/05/2019

Dünya Sağlık Örgütü tarafından tütün mücadelesi kapsamında 1987 yılından bu yana 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü olarak kutlanmaktadır.

  Ülkemizde de aynı tema ile farklı etkinlikler yapılmaktadır. Bu yıl 31 Mayıs Dünya Tütünsüz günü sigaradan kurtulmak isteyen bireyler için önemli bir başlangıç günü olabilir. Bir bağımlılık olan sigara içiminden kurtulmak için bireysel çabalar çok değerlidir. Ancak bir hastalık olarak kabul edilen bu davranıştan kurtulabilmek için sağlık çalışanlarının desteği de çok önemlidir. Vatandaşlar sağlık çalışanlarının kanıta dayalı bilimsel araştırmaların ışığında verdikleri destek ve yardım hizmetlerine rahatlıkla ulaşabilirler.

Bilindiği gibi günümüzde en önemli hastalık ve ölüm nedenlerinden birisi sigara içimidir. Önlenebilir olan bu olumsuz alışkanlık ülkemizde ve dünyada ne yazık ki milyonlarca insanın sağlığını tehdit eden konumunu halen sürdürmektedir. Tütün endüstrisinin süreklilik içinde yürüttüğü politika ve yaklaşımları hemen her gün sigara içen gruba çoğunluğu çocuklar, gençler ve kadınlardan oluşan yeni  bireyler katmaktadır. Bu kadar tehlikeli bir oyuna dur diyebilmek için ise örgütlü ve güçlü bir mücadele gerekmektedir.

    Tütün mücadelesinin bütün adımlarına vatandaşların sahip çıkması kamusal hizmetlerin gücünü artırmaktadır. “Sigara içen bireylerin 31 Mayıs 2016 tarihini TÜTÜNSÜZ, DUMANSIZ VE SAĞLIKLI BİR YAŞAM İÇİN YENİ BİR BAŞLANGIÇ” olarak kabul etmeleri, başta ilimizdeki kişileri ve gelecek nesilleri tütün ürünlerinin zararlarından korumak ve herkesin en temel haklarından biri olan temiz hava soluyabilmesini sağlamak için çok anlamlıdır.

    Bu vesile ile 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Gününü başlangıç kabul ederek Sigara içen tüm vatandaşlarımızı Sigara Bırakma Merkezlerine davet ediyoruz…