overlay

21 Haziran Dünya Als Günü

ALS NEDİR?

Amiyotrofik Lateral Skleroz (ALS/MND) Motor nöronların bir rahatsızlığıdır. Kasları kontrol eden beynin içindeki sinir hücrelerinin ve istemli kas hareketini kontrol eden omuriliğin hastalığıdır.

NASIL ORTAYA ÇIKAR?

Sebebi tam olarak bilinmemekle birlikte, kalıtım yoluyla  geçişi seyrektir.

BELİRTİLERİ NELERDİR?

Hastalık özellikle  kol ve bacaklarda olmak üzere kas güçsüzlüğü ile belirti vermeye başlar.Yürürken tökezleyebilir ve birşeyleri taşımakta zorlanabilir. Zamanla konuşma, çiğneme, yutmanın bozulması ve nefes alma zorlaşır. Kaslar sinirler tarafından uyarılmadığında yapısı bozulur ve iş göremez hale gelir, kol ve bacaklar incelir. Özellikle el ve ayak kaslarında seğirme ve kramplar oluşur. Kişi kol ve bacaklarını iyi kullanamaz. Bazı hastalarda kontrol edilemeyen ağlama ve gülmeler olabilir.

NASIL TEŞHİŞ EDİLİR?

Tanı elektromiyogram (EMG) ile konulur. Başka hastalıklarla karışabileceğinden, manyetik rezonans görüntüleme (MR), bazı kan ve idrar tetkikleri gerekebilir.

TEDAVİSİ NEDİR?

Genellikle erkeklerde biraz daha sık görülen ALS hastalığının nedeni tam olarak bilinmediğinden dolayı kesin bir tedavisi yoktur. Tedavi, belirtilere yönelik olarak gerçekleştirilir. 

Sağlıklı Günler Dileriz.