overlay

73.Verem Eğitim Ve Propaganda Haftası Etkinlikleri Devam Ediyor

05-11 Ocak 2020 tarihleri arasında çeşitli etkinliklerle geçirilecek “73. Verem Eğitimi ve Propaganda Haftası” dolayısıyla İl Sağlık Müdürlüğü Eğitim Salonunda düzenlenen programda açıklama yapan İlimiz Verem Savaşı Dispanseri Tabibi ve Tüberküloz İl Koordinatörü Dr. Abbas Musavi Taş  tüberkülozun basili hava yolu ile bulaştığını kaydetti. Taş  “Basilin kaynağı, tedavi görmemiş veya düzenli tedavi görmeyen aktif akciğer ve larinks tüberkülozu olan hastalardır. Hasta insanlardan öksürme ve hapşırma ile ortama yayılan mikrobun solunum yolu ile alınması sonucu bulaşır. Tedavi edilmeyen her hasta yılda 5-15 kişiyi enfekte eder. Balgam yayması pozitif olan ve akciğerinde kavitesi bulunan hastalar daha fazla basil saçarlar. Basil kaynağı (TB hastası) ile karşılaşma süresi, ortamın genişliği ve havalanması basilin bulaşmasında önemlidir. En çok hastanın aile bireylerine ve yakın çalışma arkadaşlarına bulaşma olur. Tedavi ile basil sayısı çok kısa sürede azalır. Hastaların çoğunda ortalama 2-3 haftada bulaştırıcılık yok olur” dedi.

 Tüberküloz hastalığının belirtileri hastalığın belirtileri hakkında da bilgiler veren Dr. Abbas Musavi TAŞ  “Genel yakınmalar halsizlik, iştahsızlık, kilo kaybı, çocuklarda kilo alamama, ateş, gece terlemesi vb. olabilir. Solunum sistemi yakınmaları öksürük, balgam, öksürükle kan tükürme, göğüs-sırt-yan ağrısı, nefes darlığıdır. Larinks tüberkülozu ses kısıklığı yapabilir. Diğer organları tutan tüberküloz hastalığında ilgili organa ait bulgular olabilir. İki- üç haftadan uzun süren ve non-spesifik antibiyotik tedavisi almış olmasına rağmen klinik yanıt alınamayan öksürükte tüberküloz hastalığından şüphelenmek gerekir” diye konuştu.

 Tüberküloz hastalığının tedavisi tüberküloz hastalığının tedavisiyle ilgili bilgiler veren Taş  “Ülkemizde tüberküloz tedavisi ücretsizdir. Tüberküloz tedavisi standarttır. Bu standart tedavi, hastanede ya da dispanserde aynı şekilde düzenlenir. Yeni tüberküloz hastalarının tedavisinde standart tedavide genellikle iki ay 4 farklı ilaçla ve dört ay 2 ayrı ilaçla olmak üzere 6 aylık tedavi uygulanmaktadır. Tedavide kullanılan bütün ilaçlar verem savaşı dispanserlerinden ücretsiz verilir. Tedavide verilen ilaçların düzenli içilmesi çok önem taşır. Çünkü hastaların bir kısmı tedaviyi terk etmekte ve toplumda basil saçmayı sürdürmektedirler. Hastanın ilaçlarını içtiğinden emin olmak için her doz ilacı bir sağlık personelinin veya başka bir görevlinin gözetiminde içirtmek en uygun yoldur. Buna doğrudan gözetimli tedavi denilir. Tedavinin dispanserde ya da hastanede başlanması gerekir. Aylık takiplerinin de dispanserde yapılması uygundur. Tedaviyi sonlandırana kadar özenle sürdürmek gerekir” ifadelerini kullandı. Ayrıca 2019 yılında İlimizde  “Mobil Tarama Programı” kapsamında  Cezaevi, Rehabilitasyon Merkezi, Yetiştirme Yurdu ve Gülen Yüzler Bakımevi’nde tarama yapıldı. % yüz başarıya ulaştığımız  DGT (Doğrudan Gözetimli Tedavi) sayesinde  hasta sayımız  2  ye kadar düşmüştür diye ekledi.