overlay

COVİD-19 (KORONAVİRÜS) Salgını Stres ile Başa Çıkma


             COVİD-19 (KORONAVİRÜS) Salgını Stres ile Başa Çıkma                                                                                                                 

  Kriz Durumlarında üzgün, stresli, şaşkın, korkmuş ya da kızgın hissetmek normaldir. Bu gibi durumlarda güvendiğiniz kişilerle konuşmak iyi gelebilir. Arkadaşlarınız ve ailenizle iletişime geçin ve bu iletişimi mümkün olduğunca telefon, mesaj, görüntülü arama vb. şekilde teması en aza indirerek yapın.

    Evde kalmamız gerekiyorsa sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmeliyiz.    Düzenli beslenmeye, uyumaya ve egzersiz yapmaya dikkat etmeliyiz.

Duygularınızla başa çıkabilmek için alkol, tütün ya da diğer bağımlılık yapıcı maddeleri kullanmayın.

Gerçekleri öğrenin. Uygun önlemleri alabilmek için karşı karşıya olduğumuz riski doğru olarak belirlemenize yardımcı olacak bilgiler edinin. Sağlık Bakanlığı, Dünya Sağlık Örgütü ya da yerel sağlık kurumları gibi güvenilir yerlerden bilgi alın.

Medyada yer alan üzücü bulduğunuz haberleri izlemeye ya da dinlemeye ayırdığınız zamanı azaltarak endişeyi ve gerginliğinizi sınırlayın.

Daha önce yaşadığınız zorluklarla başa çıkmanıza yardımcı olan becerilerinizden yararlanın. Bu becerileri salgın sürecinde uygulamanız krizi yönetmenize yardımcı olacaktır.

Ayrıca kendinizi bunalmış, aşırı endişeli, kaygılı ve stres altında hissediyorsanız bir ruh sağlığı uzmanına danışın. Gümüşhane İl Sağlık Müdürlüğü olarak sizlere bu süreçte yaşabileceğiniz olası stres, anksiyete vb. durumlarda 0456 213 5626 Dahili 138 telefon numarasından hafta içi her gün 08.00-17.00 saatleri arasında Uzman Psikologumuz ile telefondan danışmanlık hizmeti verilmektedir.

Sağlığın için “EVİNDE KAL!”

Kübra AKIN

PSİKOLOG