overlay

31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü

Bilindiği üzere tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü olarak kutlanmaktadır.

Tütün kullanımı,başta kanserler , kalp ve akciğer hastalıkları olmak üzere 50’den fazla sağlık problemine yol açan önemli ve önlenebilir bir halk sağlığı sorunudur. Dünyada 15 yaş üzeri nüfusta her üç erişkinden biri yaklaşık 1,2 milyar (kimi kaynaklarda 1,3-1,5 milyara yakın kişi) tütün kullanmaktadır.Türkiye’de 15 yaş üzeri nüfusta yaklaşık 15 milyon kişi tütün kullanmaktadır. Dünya genelinde tütün kullanımına bağlı hastalıklar nedeniyle yılda yaklaşık 6 milyon kişi ölmektedir. Ülkemizdeki tüm ölümlerin % 23’ü tütüne bağlı hastalıklar sebebiyle olmaktadır. Tütün kullanımı bu şekilde devam ettiği taktirde 2030 yılına gelindiğinde tütün kullanımı nedeniyle yılda ölen kişi sayısının 8 milyonu geçmesi beklenmektedir. Türkiye’de ise eğer önlem alınmazsa sigaraya bağlı olan yılda 100 000 ölümün, 2030 yılına gelindiğinde yılda 240 000 olması beklenmektedir.

Tütün kullanımının; koroner kalp hastalığı, inme ve periferik vasküler hastalık gelişimi için önemli bir risk faktörü olması sebebiyle DSÖ tarafından 2018 yılı 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü teması “Tütünün kalp ve damar sağlığı üzerindeki etkisi” (http://havanikoru.org.tr/sagligimiza-etkileri/tutun-ve-kalp-damar-hastaliklari.html) olarak belirlenmiştir.Tütünle ilişkili ölüm ve hastalıkların azaltılmasına yönelik çözümlerin bulunmasına rağmen tütün ürünleri, sağlık açısından tehdit oluşturmaya devam etmektedir.

Tütün ve tütün ürünleri ile mücadele kapsamında ilimizde sigara bırakmak isteyen vatandaşlarımız için Gümüşhane Devlet Hastanesi Göğüs Hastalıkları Polikliniğinde ücretsiz sigara bıraktırma hizmeti verilmektedir.Çok yakın zamanda da Merkez Toplum Sağlığı Merkezimizde de Sigara Bıraktırma polikliniğimiz halkımızın hizmetine açılacaktır.Ayrıca Alo 171 Sigara Bıraktırma Danışma hattından da hizmet alınabilmektedir.

Gümüşhane Sağlık Müdürlüğü olarak vatandaşlarımızın sağlığı için tütün ve tütün ürünleri ile mücadelemiz titizlikle devam etmekte olup; bu mücadelemizde bize destek olan özel işletmelerimize ve kurumlarımıza teşekkür ediyoruz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.